TURİZM ZARAR GÖRDÜ!

SEYAHAT ACENTALARI YÖNETİCİLERİ DERNEĞİ (SAYD) öncülüğünde düzenlenen  “Almanca Rehberlerin İş bırakma eylemi” gündemli acil toplantıya iştirak eden Acentaların yöneticileri, Kayı Tur, Holiday Plan, Mastur, Tantur, IQ Travel, Novum , Deha Turizm, De-ko Tur, DSC Management, Erse) yapılan eylemden turizmin zarar gördüğünü bildirdiler.
 
Türkiye Almanca Rehberler Birliği, Almanca rehberlerin özlük hakları ve çalışma koşullarını iyileştirmek üzere sosyal medyalarda lobi oluşturmuşlardır. Platform, düşüncelerini bir kurultayla nihai olarak deklere etmiştir. Türkiye Almanca Rehberler Birliği yetkilileri geçtiğimiz 1 aylık süre içinde Turizm Seyahat Acentaları işletmeleri patronlarıyla ve yöneticileriyle defaten görüşmeler yaptı.  Görüşmelerin tamamına yakını , rehber taleplerine karşılık vermek üzere pozitif neticelendi. Belli bir süreç içersinde, talep edilen konuların kademeleri olarak rehberler lehine uygulamaya konulacağı söylendi. Bu süreç devam ederken 29.06.2011 tarihinde gece 22:00 saatlerinden itibaren sms ve mail yoluyla organize olup 30.06.2011 tarihli turlara çıkmama kararı alınarak; seyahat acentaları, turistler ve genel anlamda sektör zor durumda bırakılmıştır. Mesai saatleri dışında seyahat acentelerine karşı alınan bu karar, seyahat acentalarının bordrolu çalışanı olan rehberlerce kabul görmediği takdirde ise kendileri, bu boykota uyulmaması durumunda sonuçlarına katlanılacağı uyarılarında bulunulmuştur. 30.06.2011 tarihinde görevinin başında olan rehberlerin, boykot kararı alan grup üyeleri tarafından taciz edildiği Derneğimiz üyesi acente yöneticilerine ulaşmıştır.
 
Çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirme taleplerine yönelik olumlu tavır sergilendiği halde bu tür bir boykotun uygulanmış olması Türk turizmine zarar vermiştir. Sürdürülmek niyetinde olunan bu boykot,  Türk turizmine maddi ve manevi zarar vermeye devam edecektir. Konuyla ilgili rehberleri  ve konuya öncülük eden rehber platformunu sağ duyulu olmaya davet ediyoruz. Malum konunun Türk turizminin olumlu gidişatından rahatsız olan bir takım unsurlarca olumsuz haber olarak kullanılabileceğine dikkat çekmek istiyoruz. Görevlerinin başında mesleğini icra etmekte olan rehber çalışanlarımız ile boykotu düzenleyen rehber platformu arasında turistler nezdinde ören yerlerinde sürtüşmeler çıkmasından son derece kaygılı olduğumuzu dile getirmek istiyoruz.
 
Süreci iyi yönetmek adına herkesi sağ duyulu davranmaya davet ediyoruz.
 
Saygılarımızla
 
Sefa Altınay
SAYD Yönetim Kurulu Başkan Yrd. ve SAYD Basın Sözcüsü