Turizmde “ Sıfır Kaza”

Maalesef sıklıkla trafik kazaları ile gündeme gelmekte olan bir ülkeyiz, hatta tatsız konu ile ilgili olarak dünya sıralamasında üst sıralarda olduğumuz da bir gerçek.
 
Gün geçmiyor ki bir Trafik kazası haberi ile güne başlamayalım. Bu durum Karayollarının genelinde böyle iken maalesef Turizm Taşımacılığında da farklı değil. Turizm taşımacılığında her gün basına yansımayan onlarca maddi hasarlı trafik kazası oluşmakta ve maalesef her sezon ciddi ölümlü kazalarla karşılaşmaktayız. Sürücü hataları, yol ve iklim koşulları başlıca sebepler. 
 
Maalesef malum kazalar Turizm imajımızı artık daha ciddi olumsuz etkiliyor. Geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu sezonda yaşanan talihsiz trafik kazaları sebebi ile ülkeler arası krizler bile yaşanmaktadır. 
 
Kazalarda yaralananlar ve hayatlarını kaybedenlerin manevi yükü ve insani üzüntüsünün yanı sıra olumsuz ticari etkileri de eklenince Sektör olarak bu konuyu ciddi bir şekilde masaya yatırmak zorunluluk haline gelmiştir.
 
Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde bir dizi toplantılar yapıldı Antalya Valiliği ve sektör temsilcilerinin konuyla ilgili görüş ve önlemleri tartışıldı. Kazaları en aza indirmek hatta sıfırlamak maksadı ile alınacak önlemler arasında Turizm taşıması yapan araçların Mobil Araç Takip Sistemleri ve Yol Seyir Kayıt Sistemleri ile donatılması konusunda görüşler ortaya konuldu.
 
Her iki Sistemi kuran özellikle Yol Seyir Kayıt Sistemleri (iç-dış-görüntü-ses) kullanan bazı Turizm Acentalarının tecrübeleri ve ortaya koydukları istatistikleri SAYD olarak çok ümit verici buluyoruz.
 
Ölümlü Kazalarda %100 azalma. “Sıfır Kaza”
Sürücü Hatalarında %90 azalma
Kazaya Sebeplerde  %100 tespit.”Tam Tespit”
 
SAYD olarak; tüm acentalarımıza, taşımacılarımıza, hatta karayollarının insan taşıyan tüm sektörlerin bu ikili sistemi de kullanmalarını şiddetle öneriyoruz. 
 
-örnek görüntüleri
http://sayd.org.tr/page/basn_bildirisi_29092011.aspx
linkinden indirebilir, kullanabilir, inceleyebilirsiniz.
 
Saygılarımızla,
 
Sefa ALTINAY
SAYD YK Bşk.Yrd
Basın Sözcüsü