Yılın İlk Fuarları ve Hava Durumu

Yılın İlk Fuarları ve Hava Durumu
 
Seyahat Acenteleri yöneticileri için yeni yıl ile birlikte bildik Fuar maratonu başladı. Geçtiğimiz hafta içerisinde iki ayrı Fuara katıldım. Ferien Messe Wien ve CMT Stutgart. İlginçtir bu sene havalar oldukça iyiydi. Fuar sonrası şehirleri gezerken daha bir rahattı herkes ( Çok soğukta özellikle başka iklim şartlarına alışık Antalyalı meslektaşlar kendilerini çok belli ediyorlar.) Ferien Messe Wien her gecen yıl üzerine koyarak ilerliyor bu yıl yine Avusturya pazarının nabzını tutan Yerel Operatörler Fuara ağırlığını koymuş, havaların ortalamanın üzerinde olmasına rağmen oldukça kalabalık ve büyük ilgi vardı. Özellikle kısa mesafe tatilleri olarak adlandırılan komşu ülkeler Macaristan, Çek Cumhuriyeti Almanya ve İtalya her zaman olduğu gibi favoriler arasında, son dönemde Mısır ve özellikle Tunus’da ortaya çıkan olayları dikkatle takip eden tüketici tercihini bir misli daha Türkiye’den yana kullanmaya başladı bile. Son yıllarda yabancı turizm yatırımlarının arttığı ülkemiz oldukça sağlam bir duruş sergiliyor. Fuarlarda kısa sohbetlerden birinde tecrübeli bir Alman Turizmcinin, Türk turizmciler için  kırılganlığı ve mağrurluğu üzerinden atmış ve özgüveni oldukça yüksek bir  destinasyon görüntüsü her geçen yıl daha da pekişiyor demesi yabancıların bize bakış açısını göstermekte. Özetle Avusturya pazarından bu yılda artış ile nasibimizi alacağız.
 
Gelelim Almanya’ya, her zaman olduğu gibi Akdeniz turizminin aortu Alman pazarı yine çok hareketli günler geçiriyor. Belli Tur Operatörlerinin ortalama rezervasyon artışı şimdiden % 20 leri geçmiş vaziyette.  
 
Bazı havayollarının sefer eksiltmesinden ve ilave kapasitelerden dolayı uçak planlaması ihtiyacın altında bir görüntü veriyor. Bu da  yaza yönelik fiyatların gerilemeyeceğinin ilk göstergesi. Bunun neticesinde satışlar daha karlı hale gelebilir.Uçak kapasitelerinin büyük bir kısmını elinde bulunduran büyük ilk beş operatör yine artıştan aslan payını alacak görünüyor. Son dönemde online ve last minute operatörlerinin büyümesi klasik tur operatörlerini rahatsız etmiş görünüyor. Bu duruma karşı ilk ciddi hareketler başlamış durumda, fuar kulislerinde konuşulan yeni yazılımlar ve Traveltaiment Operatör, Seyahat Acentaları ve Online Acentaları yazılımlarına karşı geliştirilmeye başlayan alternatif yazılımlar bazılarını oldukça rahatsız edeceğe benziyor. Özetle Türkiye gibi ana destinasyonlarda kapasite kullanımı elinde bulundurmaya çalışan büyüklerin bu çabaları Türkiye’ye pax. olarak yansıyacak. Yine kuzey Afrika Destinasyonlarının belirsizliğinden Türkiye nasibini alacak.
2011 yaz dönemi fiyatların biraz daha oturduğu ve geçen yıla nazaran yine artışın beklendiği bir sezon olacak.
 
Şimdiden herkese başarılı ve bol kazançlı bir 2011 dilekleri ile.
 
Sefa ALTINAY
SAYD Yön. Krl. Üyesi