SAYD neden Turizm protokolünün genişletilmesini istiyor?

SAYD neden Turizm protokolünün genişletilmesini istiyor?

Yeni Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtuluş geçen gün Antalya’ya gelerek bazı turizmcilerle bir değerlendirme toplantısı yaparak turizm sorunlarını yerinde tespit etme açısından önemli bir adım attı.
Bakanımızın böyle kritik bir dönemde toplantıyı Antalya’da yapması çok doğru ancak katılımın dar çerçevede yapılması eleştiri konusu oldu.

Turizm başlıklı bu tür toplantıların kapsamı mutlaka genişletilmelidir. Aksi takdirde camiada hep aynı kurumlar ve aynı kişiler davet ediliyor algısı oluşmaktadır. Muhakkaki Turizmin önde gelen STK larının bu toplantılarda daimi olarak yer alması gerekmektedir. Mevcut davetli listesinin dışında da Turizm kanaat önderleri ve STK ları özellikle Turizmde mevcut güncel ciddi problemlerin yaşandığı bu dönemde dahil edilmeli.

Listeye baktığımızda toplantılara katılan kişilerin maalesef sektörün tamamını temsil etmediğini görüyoruz ve SAYD olarak buna durumun düzeltilmesini talep ediyoruz. Bizlerde katkı koymak ve Turizmin gündeme gelmeyen konuları ile ilgili fikir beyan etmek ve çözüm önerileri sunmak isityoruz !..

Biz SAYD olarak bu toplantının yapılacağını öğrendikten sonra önce Turizm İl Müdürlüğü ile iletişime geçerek toplantıya katılmak istediğimizi ve mevcut krizle ilgili SAYD olarak görüşlerimizi sayın bakana yüz yüze aktarmak istediğimizi belirttik.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz “davet edilecek kişileri biz belirlemedik” dedi ve Ankara’yı işaret etti. Devamında valilikle irtibata geçtik. Onlarda davet listesinin güvenlik sebebiyle hızlı bir şekilde hazırlandığını ve bu saatten sonra değişmeyeceğini belirttiler ama sağ olsunlar bir sonra ki toplantı için SAYD’ı da davet listesine alacaklarını belirttiler.

Dernek olarak Ankara’daki ilişkilerimizi kullanarak bakanlık bürokratlarıyla iletişime geçtik ve onlarda aslında bu iş için geç kaldığımızı ama bir daha ki sefere Antalya’daki Valilikle ve İl Kültür ve Turizm müdürlüğüyle irtibata geçip konuyu direkt oradan halletmemizi istediler.

Peki SAYD neden bu toplantıya katılmak istedi?

Biz bu toplantıya katılmak istedik çünkü Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) üyeleri olarak katkı koymak istedik.

Devam etmekte olan krizde sahada bulunan bizler en aktüel bilgilere sahibiz. Yaşanan sıkıntıları an be an hissediyor ve pratik çözümler bularak rotamızı belirlemeye çalışıyoruz.

Kriz nedeniyle iş başı yapamayan personelin sorunlarından tutun da “işler kötü, acaba işimi kaybeder miyim” psikolojisine giren personeli motive ederek işe hazırlıyoruz.

Yurt içindeki tedarikçilerimizle ve diğer partnerlerimizle sık sık görüşerek mevcut krizin pazardaki etkilerine görüş verip bilgi aktarıyoruz

Yurtdışındaki partnerlerimizle hemen her gün yaptığımız görüşmelerde krizi yakinen takip ediyor, pazardaki gidişatla ilgili gerçek verileri paylaşıyoruz

Yurtdışındaki partnerlerimizin görüşlerini dinliyor ve olası çözüm önerileri üzerine fikir alışverişinde bulunuyoruz.

Yani sıcağı sıcağına krizdeki pazarların nabzını tutuyoruz. Haliyle Sayın Yetkililere söyleyecek birçok şeyimiz var!..

SAYD Seyahat Acentalari Yöneticileri Derneği
Hamit KUK
Genel Sekreteri