ALTINAY: ''ZORDA KALAN TURİZMCİLER MESLEK DEĞİŞTİRİYOR''

SAYD Başkanı Sefa Altınay, Yönetim Kurulu Üyeleri, eski SAYD başkanları ve üyelerinin katılımı ile bir toplantı yapıldı.  Altınay burada yaptığı konuşmada, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un bazı turizmcilerle yaptığı toplantıyı değerlendirdi. 
 
Altınay, ‘’Turizm Bakanları değişiyor. Bakanla turizmciler arasında toplantılar yapılıyor. Toplantıya katılanlar önceden belirleniyor. Klasik bir biçimde bu toplantılara katılanlar hep aynı kişiler. Toplantılarla hep aynı söylemler. Toplantılarda Çinliler ve Hintliler bizi kurtaracak. Eylül ayından sonra her şey düzelecek. Yani toplantıda hep klasik söylemler ön plana çıkıyor. Geniş katılımlı bir toplantı olmadığı için söylenmesi gerekenler, alınması  gereken önlemler dile getirilmiyor’’ dedi.
 
Turizmdeki gelişmelerin Spa & Welness’in yok göründüğünü dile getiren Altınay, ‘’Anadolu’ya düzenlenen kültür turları da bitiyor. Bu turlarla ilgili çok güzel çalışmalar yapıldı. Ama şimdi bitmek üzere. Spor, golf gibi alternatif turizm zorda. Lezzet turizmi ise başlamadan bitti. Ama yetkililer hala gelen kafa sayısını sayıyor. Bakan ile düzenlenen toplantılarda bu sorunlar dile getirilmiyor. Turizmin durumu iyi değil. Alternatif turizm hizmeti verenlerin nefesleri kriz anlarında en fazla bir iki yıldır. Kriz 2 yıldır sürüyor. Bu değerlerimizi bir bir kaybediyoruz. Paran varsa turizm yatırımı yapabilirsin. İşler iyi gitmezse yatırımını satar başka sektöre geçersin. Ama alternatif turizm yapanların işi bu. Satacak bir şeyleri yok. Emekleri var. Bu gibi kişiler bir bir başka mesleklere kayıyorlar. ’ Devletin zor duruma düşen bu gibi işletmelere KDV, SGK, Stopaj desteği vermesi gerekir ‘’ diye konuştu.
 
UZAK DOĞU PAZARLARINA YÖNELMEK KOLAY DEĞİL-
 
Bakan Kurtulmuş’un ‘’Çin ve Hindistan Pazarlarına yöneleceğiz’’ sözü üzerine konuşan Sefa Altınay,  şunları söyledi:
 
‘’Uzak Doğu ve Orta Doğu gibi pazarlara açılmak gerekir. Ama bu iş bugünden yarına yapılabilecek bir iş değil. Bunun için ciddi çalışmalar gerekli. Zaman gerekli. Yani açığı hemen Çin ve Hindistan’dan kapatabiliriz diyemeyiz. Bu ülkelere düzenlenen fuarlara herkesin katılmasına olanak sağlanmalı. Bunun içinde THY fuarcılara ya bedava bilet ya da maliyetine bilet vermeli. O ülkelerde stant alımına devlet destek olmalı. Devlet aktif acentecilere destek olmalı ki daha fazla turist getirilebilsin. Zaten Türkiye’de turist getiren aktif acente sayısı 500-600 civarında. Bu kadar acenteye destek devleti zora sokmaz. Ama bu söylemlerin hiç biri bakanında olduğu toplantılarda dile getirilmiyor.’’
 
--SEKTÖR AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYOR-
 
SAYD eski başkanlarından Recep Yavuz ise yaptığı konuşmada, ‘’Turizmi n son 20 yılının en zor 2 yılını yaşıyoruz. Sektör ayakta kalmaya çalışıyor. Bu bağlamda sivil toplum örgütlerinin turizme yapacağı katkı önemsenmeli. Zaten çok az kalmış olan sivil toplum örgütleri turizme dahil tüm toplantılara davet edilmesi ülke turizmi yararınadır. Zira acentelerin yöneticilerinin oluşturduğu bu gibi kurumlar yurt dışındaki turizmin nabzını ve piyasayı en yakından takip eden kişilerdir. SAYD 10 yıldır faaliyet gösteriyor. Hiçbir yerden destek almamasına rağmen ayakta durabilmesi çok büyük bir başarıdır. Desteklenmesi gerekiyor’’ diye konuştu.
 
SAYD eski başkanı Ferit Turgut ise bakanlığın yaptığı toplantıya SAYD gibi sivil toplum örgütlerinin katılımının yarar sağlayacağını, turizmin içinde olan ve turistlerle birebir olan SAYD yöneticilerinin turizmin sorunlarını dile getirebileceğini ifade etti.
 
Toplantıdan sonra SAYD Başkanı Sefa Altınay, eski Başkanlarında Recep Yavuz, Oktay Eryener ve Ferit Turgut’a emeklerinden dolayı birer teşekkür plaketi verdi.