Aya adam gönderelim!

Doğadaki tüm zeki organizmalar bileşenlerden oluşur Anadolu tabiri ile “bir elin nesi var iki elin sesi var”

Bu sabah güne Marc Zuckerberg’in Harvard konuşmasını izleyerek başladım, size de tavsiye ederim konuşmadan bazı alıntılar:

“Ben yaptığım işe inanıyordum fakat kendimi yalnız hissediyordum. En kötüsü de bu benim hatamdı. Yanlış olan ben miydim? 22 yaşında işlerin nasıl yürüdüğünü bilmeyen bir çocuktum. Şimdi yıllar sonra anladım ki; aslında büyük gayeler olmadığında işler büyüyormuş. Yani bunu hepimiz yapabiliriz ve bu yaptığımızla hepimiz ilerleyebiliriz.”

En sevdiğim hikayelerden biri; Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkanı J.F Kennedy NASA’ya ziyarete gittiğinde elinde süpürgesi ile duran temizlikçiye “Ne yapıyorsun?” diye soruyor ve temizlikçi cevap veriyor: “Başkanım, aya adam gönderilmesine yardımcı oluyorum”

Amaç kendinden daha büyük bir şeyin parçası olduğunu hissetmektir. Size birilerinin ihtiyacı olduğunu bilmek ve önünüzde daha iyi bir şeyler olduğunu bilerek amaç “gerek mutluluğu yaratandır. Şimdi kendiniz için şunları düşünüyor olabilirsiniz: Ben hiçbir şey yapmayı bilmiyorum ki; binlerce kişiyi herhangi bir şey için bir araya getirmeyi bilmiyorum ki… Size bir sır vereyim: kimse başladığında bilmiyordu. Fikirler tamamen şekillenmiş halde oluşmazlar, onlar ancak üzerinde çalıştığınız zaman ortaya çıkarlar, sadece başlamanız gerekiyor…

Değerli okuyucular, bir şeyin parçası olun!

İçinde bulunduğumuz dönemde sektörümüz çalkantılı dönemlerden geçiyor… Umutsuzluktan veya keyfiniz yerinde olduğunda kenarda durup izleyemezsiniz. Bunu yaparsanız az veya çok tecrübelerinizi ve kazanımlarınızı toprağa gömmekten öte bir şey değildir. Hiç bir şey yapamıyorsanız bir turizm STK’sına üye olun veya üye olduğunuz birlik, oda her ne ise buraya 3 ayda bir fikirlerinizin bulunduğu sadece bir paragraf yazı gönderin. Birlik, oda ve dernek seçimlerine mutlaka iştirak edin! Sadece bir saatinizi alır; o da iki yılda bir! Katkı sağlayamıyorsanız en azından kendi işinden, ailesinden ve özel vaktinden feragat edip bu işlere vakit ayıran meslektaşlarınıza destek olun. Önümüzdeki dönemde sektörümüzü ilgilendirecek önemli seçimler olacak. TÜRSAB, TÜRSAB BYK, ATSO vb. buralarda turizm politikalarına yön verecek kişiler seçilerek iş başına gelecek. Bunların yani sizin adınıza karar verecek olanların kimler olduğuna müdahil olun! Bunu yapmak da sizi siz yapan bu sektöre olan borcunuz.

Hadi aya adam gönderilmesine yardımcı olun!

Saygılarımla,

SAYD
Seyahat Acentalari Yöneticileri Dernek Baskani
Sefa Altinay