TURSAB yüzde beş indirim konusunu neden açıklayamıyor?

Bildiğiniz üzere Türkiye’deki müze ve ören yeri biletlerinin satış ve pazarlama işlemleri Turizm Bakanlığı tarafından ihale usulü yapılarak şirketlere verilmektedir. Bilet satış işleri uzun yıllar boyunca bir TÜRSAB iştiraki olan TÜRSAB Ltd.Şti tarafından seyahat acentelerine pazarlandı. Bu yıl artık başka bir şirket tarafından yapılıyor. Bu değişim sayesinde bizlerde bu işle ilgili birtakım yanlışlıkların olduğunu fark etmeye başladık.

Bakanlıkça bu ihaleler yapılırken ihale şartnamesinde seyahat acentelerine %25 indirim verilmesi şart koşulurken yıllarca TÜRSAB ltd.şti bu şartlara uymamış ve üyelerine yüzde yirmi indirim yaparak satmıştır.

Geçen günlerde kamuoyunda çokça tartışılan müze ve ören yeri biletlerinin satışından acentelerin yasal hakkı olduğu halde kullanamadığı o yüzde beş payla ilgili TURSAB’dan herhangi bir açıklama gelmedi.

Biz bu yüzde beşlik payın nereye gittiğini merak ediyoruz?  Yüzde yirmi beş hakkı olmasına rağmen yüzde yirmi indirimle bu biletleri satın alan TURSAB üyesi yüzlerce acentede neden daha pahalı bilet kullandı? Herkes bunu merak ediyor!

TÜRSAB’dan tatmin edici bir açıklama bekliyoruz.

Saygılarımla,

Seyahat Acentalari Yöneticileri Derneği SAYD

Hamit KUK
Genel Sekreteri