UKOME, ülkeye turist getirme görevini de taksicilere versin!

UKOME, ülkeye turist getirme görevini de taksicilere versin!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME) "Turizm Servis Aracı Güzergah Kullanım İzin Belgesi" ile ilgili yapmış olduğu açıklamayı başta seyahat acenteleri olmak üzere tüm turizm camiası olarak büyük bir şaşkınlık ve hayretle karşıladık.

UKOME, ucunun nereye dokunacağını düşünmeden tamamen yanlış bir karar almıştır. Yurtdışı kaynaklı U şirketinin faaliyetlerini kısıtlamak isterken Uber ile hiçbir bağı ve ilgisi olmayan seyahat acentelerini mağdur ediyor. Hal böyle olunca da Seyahat acentelerinin anayasal hakkı olan 1618 sayılı yasa ile turist taşıma yetkisi elinden alınmak isteniyor.

Turizm camiası olarak yasadışı korsan taşımacılık yapılmasını hepimiz karşıyız. Ancak, korsan taşımacılığı önlemek için bir şeyleri tamamen yasaklama zihniyete de karşıyız. Birileri düşünmeden danışmadan bir karar alıyor ve bundan herkes etkileniyor. Alınan kararlar işini düzgün yapanları değil yanlış yapanı cezalandırmalıdır.

Siz sadece birileri mutlu olsun diye karar alırsanız orada kaos çıkar. Bugün alınan UKOME kararları SEYAHAT ACENTECİLİK mesleği düşünülmeden ve tamamen hiçe sayarak alınmıştır. Üstüne üstlük Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğine (TÜRSAB) danışma gereği bile duyulmamıştır.

Turizm sektörünün yarattığı katma değer dikkate alındığında sektöre reva görülen bu tür uygulamaların hiçbir izahı olamaz. Taksici esnafı menfaatleri ülke menfaatlerinin önünde tutulmamalıdır. 

Kâbus dolu geçen iki yıldan sonra Turizm sektörü tamda kendini toparlamaya başlamışken bu tarz kararlar sektörün gelişmesine engel olmakla kalmayıp bu tür kararlardan sonra aksayan hizmetlerimizi yurtdışındaki partnerlerimize izah etmekte zorlanmaktayız.

Madem taksici esnafının menfaatleri turizm sektörünün üzerinde tutuluyor o zaman ülkemize turist getirme görevi de onlara verilsin. Turizm sektör temsilcilerine reva görülen üvey evlat uygulamalarından sonra insanın aklına bundan başka bir şey gelmiyor.

Turistik taşıma olgusu artık sadece Turizm Bakanlığına bağlı bir konu olduğunu ve aklına her gelenin bunun üzerinde hak iddia etmeye çalışmaması gerektiğinin bilincinin oluşması gerekiyor.

O nedenle başta Sayın Bakanımız olmak üzere tüm yetkililer devreye girmeli ve bu haksız ve yanlış uygulamaya başlamadan dur denilmelidir.

Değerli basınımıza duyurulur

Hamit KUK

Genel Sekreter