Daha Az MTV Ödeme Avantajı Var

 Temmuz ayı yaklaşıyor. 2017 yılı MTV taksitlerinin 2. Temmuz ayı içinde ödenecek...

Geçtiğimiz yıllarda da yazmıştık. Daha düşük MTV ödeme avantajını bu köşede sık sık gündeme getirdik.

2017 yılı için de değişen bir durum yok. Daha düşük MTV ödeme avantajı devam ediyor.

KASKO DEĞERİ

Avantajdan yararlanmak için, aracın kasko değerinin bilinmesi gerek. Buna göre, tarifeye göre ödenecek MTV, aracın kasko değerinin yüzde 5'inden fazla ise bir alt tarifeden MTV ödeme imkanı var. Bunun için yapılması gerek ise çok basit.

DİLEKÇE VERİLMELİ

MTV avantajından yararlanmak için sigorta şirketinden alınacak belge ile ilgili vergi dairesine başvuruda bulunmak (dilekçe vermek) yeterli. Vergi dairesi bu durumda verginizi bir alt tarifeden ödeyebilmeniz için işlem tesis ediyor.

Bu avantajdan genelde büyük motorlu ve yaşı büyük araçlar faydalanabiliyor. Ayrıca düşük MTV avantajı otomobil ve cipler için geçerli. Diğer taşıtlar için böyle bir imkan yok.

ÖDEMEYİ UNUTMAYIN

Her yıl olduğu gibi bu yılda, MTV'nin ilk taksiti bu ay, ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenecek. Ocak ayının bitmesine az bir zaman kaldı. MTV'nizi ödemeyi ihmal etmeyin...

Şöyle bir örnek ile somutlaştıralım: 5 yaşında 3000 cm3 motor silindir hacmi olan bir aracın 2017 yılı için belirlenen kasko tutarının 60 bin TL olduğunu varsayalım. Bu durumda mükellefin ödemesi gereken MTV tutarı aşağıdaki gibi hesaplanacaktır ve böylece mükellef 2.102 lira avantaj sağlamış olacaktır.

§  Kasko Değeri: 60.000 TL

§  Kasko Değerinin %5′i: 3.000 TL

§  2017 yılı MTV Tarifesinden Belirtilen Tutar: 5.236 TL

§  Aynı Yaş Grubunda Bir Alt Kademedeki Motorlu Taşıtlar İçin Belirlenen Vergi Tutarı: 3.134 TL

§  Fark: 2.102 TL

 

S.Rahmi Kural
S.M. Mali Müşavir & Bağımsız Denetçi