Eylül Ayı Bordrosunu Nasıl Yapacağız?

Soru: Sadettin Bey, şuan asgari ücretle çalışan personellerimizin bazılarında Eylül ayı net ücreti 1.404,06 TL'nin altına düşüyor. Yani net asgari ücretten daha az bir rakam çıkıyor. Vergi dilimindeki artıştan kaynaklanan bu sorunun çözüleceği haberlerini okuyoruz. Peki bu arada biz Eylül ayı bordrolarımızı neye göre yapacağız ve net ücretleri nasıl hesaplayacağız? Suat G.
Cevap: 
Suat Bey, sizin sormuş olduğunuz konu şuan pek çok şirkette kafaları karıştırmış durumda. Bildiğiniz gibi 2017 yılı Ocak ayı itibariyle sadece kendisi için asgari geçim indirimi (AGİ) hesaplanan asgari ücretlilere, net 1.404,06 TL ücret ödenmektedir. Ancak vergi dilimindeki değişiklik sebebiyle, söz konusu kapsamdaki işçilerin ücretleri Eylül ayı itibariyle net 1.404,06 TL'nin altına düşüyor. Fakat konuyla ilgili olarak TBMM'ne sunulan Torba Kanun Tasarısına bir madde eklendi ve net ücretlerin 1.404,06 TL'nin altına düşmesinin önlenmesi öngörülüyor. Peki yasa çıkıncaya kadar bordroları nasıl yapacaksınız?

Torba kanun yasalaşıp da yürürlüğe girinceye kadar uygulama şu şekilde olacaktır;

  • İşverenler mevcut mevzuata göre bordrolamayı yapacaklar ve personele net ücretini (1.404,06 TL'den düşük de olsa) ödeyecekler.
  • Torba Kanun Tasarısının 18. maddesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdikten sonra verilecek muhtasar beyannamelerde, 1.404,06 TL'nin altında kalan tutarlar reddolunarak çalışanlara ödenmek üzere mahsup edilecek. 

Şu halde, Torba Kanun Tasarısı yasalaşıp da Resmi Gazete'de yayımlanıncaya kadar, mevcut uygulama devam edecek, personelin net ücreti ne kadar hesaplanmış ise o kadar ödenecektir. Tasarı yasalaşıp da yürürlüğe girdiğinde, gerekli mahsuplaşma yapılacaktır. 

SADETTİN ORHAN

sadettinorhan.net